Житомирський обласний літературний музей засновано завдяки ініціативі культурної громадськості міста 4 грудня 1990 року. З 2001 року музей розташований в старовинному двоповерховому будинку на Київській 45. Цей елегантний будинок в стилі “модерн” був побудований на початку 20 століття відомою оперною співачкою Кларою Брун.

Основним напрямом діяльності Житомирського обласного літературного музею є наукове комплектування, спрямоване на збереження рухомих пам’яток літературного та мистецького життя. Нині зібрано близько 5 тисяч одиниць речей музейного значення. Особливо виділяються бібліотека та архівні матеріали відомого поета-перекладача Бориса Тена, автографи українських письменників 19-20 сторіччя, ескізи до вистав Житомирського театру, колекції театральних афіш, меморіальні речі українських письменників, митців.

Музей проводить наукові дослідження життя та діяльності на теренах Житомирщини відомих літераторів та митців. Наукові співробітники музею є авторами книг та статей про письменників-житомирян і тих літераторів та культурних діячів, життя яких пов’язане з Житомиром. В музеї працюють 14 співробітників, з них 6 займаються науковою роботою. Великий інтерес в середовищі професійних літераторів та любителів літератури викликають літературні вечори, які регулярно проводяться в музеї. Тут читають свої твори, діляться думками про літературу популярні в місті та на Україні письменники. Музей став своєрідним вогнищем живого поетичного слова. Останнім часом намітилось значене пожвавлення в роботі закладу. Розширюється коло письменників, вчених, критиків, знавців літератури, митців, які контактують з музеєм.

Створення нових цікавих експозицій дозволило музею розширити екскурсійну діяльність, залучати все більш широкі кола жителів області до історико-літературної спадщини краю. Йде активна робота над новими експозиціями, які дозволять висвітлити літературну історію Житомирщини з найдавніших часів до наших днів.